5 knížek, které dětem pomohou překonat strach

Tma, strašidelné zvuky, neznámé situace, velká zvířata, bouřka nebo bubáci pod postelí. Strach přijde bez zaklepání, vplíží se potichoučku, pomaloučku, nenápadně jako stín. A na nás dospělých je, abychom dětem ukázali, že se nemusí nutně bát a že strach svým způsobem k životu patří. Vybrali jsme proto pět knížek, které vám s dětskými strašáky pomůžou.

Emil se bojí
Útlé knížky o jednorožci Emilovi naučí děti pojmenovat a zvládat nejrůznější emoce. Stud, smutek nebo právě strach. V knížce Emil se bojí nahání malému jednorožci hrůzu noc a bojí se jít spát. Autorka populární francouzské edice Emil a emoce je ilustrátorka a zároveň vyučuje dechová cvičení v mateřské škole. V knížce tak najdete jedno dechové cvičení, které dětem pomůže překonat nejen strach ze tmy.

Nebojím se tmy
Přestat se bát tmy pomůže dětem také interaktivní knížka Nebojím se tmy Heleny Haraštové s ilustracemi Jakuba Cenkla. Jakmile se v pokojíčku zhasne, dostane chlapeček Tomík strach. Vidí bubáky a strašidelné stíny. Když mu ale malí čtenáři pomocí pohyblivého mechanismu v knížce “rozsvítí”, zjistí, že se není čeho bát. V knížce i vy sami uvidíte, co se asi může odehrávat v dětské hlavičce, kterou ovládá strach a fantazie.

Strach má velké oči
Na podobném principu funguje i knížka Strach má velké oči od Štěpánky Sekaninové. Hlavní hrdinkou je tentokrát holčička, která prožívá spoustu neznámých situací, které jí nahání hrůzu. Návštěva doktora, který na první pohled působí jako zlý čaroděj, nebo třeba hrozivou bouřku, při které za oknem cení zuby ohnivý strašák. Věříme, že po prozkoumání roztomilých měnících se obrázků se přestane bát i ten největší strašpytel.

Velká kniha tmy
Děti mají často strach z něčeho neznámého. Jejich obavy vznikají z nevědomosti a nedostatku informací. A proto je tu Velká kniha tmy od Heleny Haraštové s ilustracemi Jiřího Franty! Knížka dětem vysvětlí, co je vlastně tma, ukáže jim, co se děje v noci v lese, ve městě nebo na vesnici. Zároveň jim představí noční živočichy a vysvětlí, kdo musí v noci pracovat.

Kluk, co se koupal s piraňami
Nejen malé děti se bojí. Pro čtenáře od 9 let doporučujeme laskavý a mile bláznivý příběh o tom, že někdy pro nás větší nebezpečí představuje vlastní strach. Britský spisovatel David Almond, který bývá často označován jako „Astrid Lindgrenová raného 21. století", vypráví o chlapci Stanleym Pottsovi, který má údajně jednu zvláštní schopnost – potápět se s piraňami, aniž by mu ublížily.

Pošta z Knihozemě

Zdá se vám obtížné zorientovat se v široké nabídce dětských knih? Chcete svým dětem vybrat vždy kvalitní knihu, která je zaručeně potěší? Odebírejte Poštu z Knihozemě! Čeká vás pravidelná dávka těch nejzajímavějších tipů z knižních novinek pro děti a mládež, informace o akcích i aktuální zprávy z Knihozemě.

Chcete dostávat informace o novinkách, soutěžích a o tom, co se děje v Knihozemi?

Přihlaste se k odběru, ať vám nic neuteče.