5 věcí, které nás naučila Anna ze Zeleného domu

Jedna z nejslavnějších kanadských knih (nejen) pro děti, přeložená do více než čtyřiceti jazyků, převedena na filmové plátno i na divadelní prkna, kniha, kterou milují čtenáři po celém světě už více než sto let. To je Anna ze Zeleného domu, legendární příběh spisovatelky Lucy Maud Montgomeryové.

Osiřelá dívenka Anna Shirleyová si čtenáře získala svou bezprostředností, laskavou povahou, obrovskou fantazií i nezdolným optimismem, se kterým čelí všem nezdarům. A dala jim také několik životních rad a lekcí, které by měly znát i dnešní děti. Pojďte se na ně podívat!

1/ Holky jsou stejně dobré jako kluci
Když se Matouš a jeho sestra Marilla rozhodnou vzít si k sobě sirotka, chtějí chlapce, aby jim pomohl s prací na farmě. Jenže místo kluka se objeví upovídaná zrzka Anna. A i když jsou samotářští sourozenci z počátku na pochybách, brzy pochopí, že dobrosrdečná Anna jim do života může přinést spoustu štěstí a lásky. Dokonce ani ve škole Anna nedovolí žádnému chlapci, aby ji zahanbil. A už vůbec ne jejímu největšímu rivalovi Gilbertovi!

2/ Nikdy není pozdě otevřít se lásce
Na začátku příběhu je Marilla přísná, chladná, trochu upjatá a skoro vůbec se nesměje. Ale s příchodem Anny se to změní a postupem času Marillino srdce roztaje. Annu si zamiluje a nakonec si k sobě vezme ještě další dva sirotky.

3/ Přátelství je jednou z nejdůležitějších věcí v životě
V Zeleném domě Anna našla nejen domov a rodinu, ale také první nejlepší kamarádku. Už si nemusela vymýšlet žádnou Katku nebo Violettu, jako to dělala v sirotčinci, když se cítila osamělá. Její spřízněnou duší se stala Diana Barryová z domu Na stráni kousek od Zeleného domu. Anna nás naučila, že pro každého z nás tu je nějaká “spřízněná duše”, často tam, kde bychom ji ani nečekali.

4/ S představivostí můžete změnit svět
Říkali vám jako dětem, že máte až moc fantazie? To je velká chyba! Věčně zasněná Anna čtenářům ukázala, že i když by vás mohla přemíra představivosti dostat do problémů, můžete ji nasměrovat tou správnou cestou. Anna třeba svou fantazii využívala při psaní i pomáhání druhým lidem.

5/ Je v pořádku být “jiný”
Anna je pihovatá zrzka s hlavou v oblacích, neuvěřitelně upovídaná a strašně zvědavá. Anna je zkrátka svá, v očích některých lidí trochu divná. Ale víte co? Nejen my jsme si ji právě takovou zamilovali! Je v pořádku mít rád jiné věci, je v pořádku snít a je v pořádku být občas smutný. Každý z nás je jedinečný.

Pošta z Knihozemě

Zdá se vám obtížné zorientovat se v široké nabídce dětských knih? Chcete svým dětem vybrat vždy kvalitní knihu, která je zaručeně potěší? Odebírejte Poštu z Knihozemě! Čeká vás pravidelná dávka těch nejzajímavějších tipů z knižních novinek pro děti a mládež, informace o akcích i aktuální zprávy z Knihozemě.

Chcete dostávat informace o novinkách, soutěžích a o tom, co se děje v Knihozemi?

Přihlaste se k odběru, ať vám nic neuteče.